Loading...
Giriş Yap Hesap Oluştur

Çağrı Merkezi / 05324051251

Emlak Vergisi

Sevdiklerinizle Paylaşın

Emlak Vergisi

Emlak vergisi

Emlak vergisi ilçe belediyelerin, kendi ilçe sınırları içerisinde taşınmaz sahiplerinden, taşınmazlar için belirlenen değere karşılık almış olduğu yıllık bir vergi türüdür.

İlçe belediyelerin binalardan aldığı emlak vergisi; meskenler için binde bir, ticari sayılabilecek diğer binalar için ise binde iki şeklindedir ve yerel belediyelerin en büyük gelir kaynaklarından birisidir.

Emlak vergisinin yasa dışında pek bir mantığı bulunmamakta ancak yasa 1970 tarihinde 13576 sayılı Resmi Gazete’nin 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğinde tarif edildiği gibi, Türkiye sınırları içerisinde bulunan tüm binalar bina vergisine tabidir.

 

Kimler emlak vergisi ödemez? Kimler Emlak vergisinden muaftır?

Kendisine bakacak kimsesi olmayan onsekiz yaşını doldurmamış olanlar, hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler, sosyal güvenlik kurumlarından aldığı yardım dışında başka geliri olmayanlar, gazi, şehit dul ve yetimleri ve Türkiye sınırları içerisinde 200m²’yi geçmeyen tek meskeni bulunanların emlak vergileri oranı Bakanlar Kurulu kararıyla sıfıra kadar indirilebilir. Emlak vergisinden muaf olmak için başvurular ilçe belediyelere yapılır.

 

 

Emlak vergisi oranlarının değişimi

Yeniden biçme durumunda ve 4 yılda bir arsanın m² değerindeki artışa oranla İlçe Takdir Komisyonu tarafından belirlenen oran şeklinde 4 yıl daha devam eder. Her mahalle, cadde, sokak için ayrı örneklerle artış oranı belirlenir. Bu değerlemelerde merkeze uzaklık, ulaşım durumu, üst yapı ve alt yapı hizmetlerinin niteliği, imar planındaki durum, turizm sanayi ve bilimum etken faktör sağlayacak nitelikte iş ve sosyal yerlere uzaklığına bağlı olarak artış gösterir.

 

Emlak Vergisi Artışı Etkileri

Emlak vergilerindeki artışlar, meskenler ve dükkanlar için mülk değeri biçilmesinde esastır, vergilerdeki artışlar mülkün hem satış hem de kiralama değerini yükseltir. Kira bedeli yükselen mülkün ev sahibi tarafından ödenen kira gelir vergisi de buna dayanarak yükselmiş olacaktır.

Tapuda yapılan işlemlerde tapu harç bedeli emlak vergisine oranla yükselecek ve satış benzeri işlemlerde tapu harç bedeli artacağından işlemin genel gideri olarak hesaplanan bedel de artmış olur.

Mülkün satışında beş yıl içinde tekrar satılması durumunda kazanç değer atışı olarak ödenen vergi de emlak vergisi değerinden hesaplanarak artmış olur.

Yapım esnasında alınan ruhsatların bedelleri emlak vergisine oranla yükselmiş olacak ve inşaat firmaları çıkartacakları ruhsat bedelinin bu nedenle artmış olduğunu görecekler.

 

 

 

Emlak vergisi ödenmezse ne olur

Emlak vergisini ödemeyenlerin borcu yıldan yıla artarak çoğalır, faiz ve anapara birleştikçe her yıl iki taksit olarak tahsil edilen emlak vergisi gecikme zammı ile birlikte yüksek meblağlara ulaştığında kamu alacağı olarak takip süreci başlar ve bu esnada mülkün hiçbir türlü satış veya devri yapılamaz. Mükellefin mülkü kaybedeceği değerlere kadar çıkan emlak vergisi borçları biriktiği görülmüştür.

 

Emlak Vergisi Borcu Yapılandırma

Emlak vergisi borcu yapılandırma tarihleri bakanlar kurulu tarafından belirlenen tarihleri kapsayarak gerekli başvuruların ilçe belediyeye yapılması gerekir. Emlak vergisi borcu için başvuru şartları yerine getirilerek tamamlanabilir. Veya dileyenler www.gib.gov.tr adresinden ve www.turkiye.gov.tr üzerinden başvurularını yaparak, emlak vergisi yapılandırma taksitlerini peşin veya 6-9-12-18 taksite bölebilecek. Ayrıca her taksit ödemesi 2 ayda bir olacağı için mükelleflerin bütçesini zorlamayacak. Ödemelerin geciktirildiği her ay için 1.40 oranında emlak vergisi geciktirme zammı olarak ilave ediliyor.


Emlak Vergisi Borç Sorgulama

https://www.turkiye.gov.tr/pendik-belediyesi-emlak-vergisi-bildirim-sureti-sorgulama

 

Emlak vergisi ödeme tarihleri

Bütçeyi zorlamaması için mükelleflere gösterilen kolaylıklardan biri olarak emlak vergisi iki taksitte ödenir.

İlk taksit 31 Mayıs

İkinci taksit 30 Kasım tarihine kadar ödenmelidir.

Hemen ücretsiz ilan verin, kısa sürede alıcı bulun.

Ücretsiz İlan Ver!

Hemen
İlan Başvurunuzu
Yapın.

Danışmanlarımız
Başvurunuzu
İncelesin.

İlanınız
Tüm Ağımızda
Ücretsiz Yayınlansın!

İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! 05324051251

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.